Niezwykłe okazy ptaków w Polsce

Jastrząb gołębiarz, występujący także pod inną nazwą jastrzębia zwyczajnego, to duży ptak drapieżny, który wywodzi się z rodziny jastrzębiowatych. Miejscem, które wybrał sobie ten ptak do pomieszkiwania, jest przede wszystkim strefa lasu iglastego występująca na północnej półkuli ziemskiej. Jastrzębia gołębiarza zobaczyć można więc w Europie, Azji, Ameryce Północnej i północnych częściach Afryki.

Jastrząb gołębiarz należy raczej do ptaków , które są gatunkiem osiadłym. Koczowanie gatunku zauważyć można jedynie poza okresem lęgowym, kiedy to ptaki zamieszkujące chłodniejsze rejony Ameryki Północnej oraz Azji wyruszając w stronę obszarów, które wyróżniają się nieco łagodniejszym klimatem. W Polsce jastrząb gołębiarz żyje bardzo nielicznie, a przychodząca zima jest dla niego powodem do dalekich wojaży, podczas których szuka wystarczająco ciepłego klimatu.

Ptaki w Polsce

Wierzch ciała dorosłych osobników jastrzębia gołębiarza jest szaro popielata. Inny jest z kolei spód, którego jasny popiel pokryty jest w dodatku poprzecznymi, falistymi prążkami. Stanowi to bardzo charakterystyczną cechą wyglądu zewnętrznego  jastrzębia gołębiarza. Inaczej wyglądają natomiast młode osobniki, których powierzchnia ciała jest wyraźniej brązowy, a faliste prążki zastąpione są przez plamki, których kształt przyrównuje się do spadających kropel wody. Samice i samce jastrzębia gołębiarza różnią się rozmiarami. Czytaj dalej Niezwykłe okazy ptaków w Polsce