Jakich rozmiarów są ptaki?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który zamieszkuje prawie całą Euroazję oraz północno-zachodnią część Afryki. Również w Polsce gatunek ten bez wątpienia traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można w całej Europie.

Jego niebanalne połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest niezwykle łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie oraz niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Niesamowite prążkowane pióra sojki niezwykle często można znaleźć w opadających liściach z drzew, bowiem to właśnie podczas jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Ptaki rozmiary

Pióra sojki mogą powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, żeby znający się na rzeczy ornitolog, potrafił stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te zdecydowanie nie należą do większych, a masa ich ciała wynosi najczęściej od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, albo też „kaszach”. Jest to ptak bardzo hałaśliwy, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję spotkać podczas swoich wojaży. Sójka to także ptak szalenie czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *